Turret Punch Press Machine Factory Price Metal Sheet
| Weight | 500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1200 × 1200 × 1200 mm |
| Punching Force | 30T |
| Brand | HARSLE |
| Air pressure | 0.6 mpa |
| Power Source | Mechanical |
| Rotational mould speed | 30 rpm |
| Lead Time | 30 Days |
| Payment Method | LC, T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | One Year |
Turret punch press machine Introduction of HARSLE Turret Punch Machine:

Mechanical turret punch
HARSLE mechanical turret punch is mechatronics automation equipment, it’s widely used in the instruments and meters, chassis cabinets processing, electric control cabinet panels, battery plate, building decorative materials, auto parts, silencing plate, lamps, kitchen equipment, air conditioners, and other sheet metal processing industries. Turret punch press machine
Application Range of HARSLE CNC Turret Punch Press Machine
It is widely used in the stamping process of machinery, electrical appliances, meters, screens, hardware, various metal plates, boxes, cabinets, and other industries. It uses a single punching method and nibbling punching method to punch holes and parts of various shapes and sizes. It is especially suitable for stamping a variety of medium and small batches or single-piece plates. Turret punch press machine
Features of HARSLE Turret Punch Machine
SIEMENS CNC special system
With servo motor, faster speed, and higher stability Turret punch press machine

Mechanical turret punch Siemens CNC special system
Worktable

Mechanical turret punch Worktable
Ductile iron turret station
With the features of automatic lubrication and minimal wear, use casting integrated type thick turret mold disc.

Mechanical turret punch ductile iron turret station
Well-known brand accessories
The transmission system, electrical components, and hydraulic components all adopt internationally renowned brands.

Mechanical turret punch well-known brand accessories
Punching Samples

Mechanical turret punch samples
After Sales Service of HARSLE CNC Turret Punch
1. Warranty period of the turret punch press machine is 12 months after receiving the machine; any quick-wear part is available for free during the guarantee period under proper operation, customers only need to pay for the freight of the replaced new parts.
2. Installation and training service is optional for customers, any client can ask for this service from HARSLE, and they should assume the airfare and accommodation for our engineer during the journey.
Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!
Reviews
There are no reviews yet.