HARSLE Turret Punch Press CNC Turret Press
| Weight | 500 kg |
|---|---|
| Dimensions | 1200 × 1200 × 1200 mm |
| Punching Force | 30T |
| Power Source | Mechanical |
| Max processing sheet thickness | 6 mm |
| Motor | 20 kw |
| Brand | HARSLE |
| Lead Time | 30 Days |
| Payment Method | LC, T/T |
| Price Term | EXW |
| Warranty | One Year |
HARSLE Turret Punch Press Introduction

HARSLE mechanical turret punch is mechatronics automation equipment, it’s widely used in the instruments and meters, chassis cabinets processing, electric control cabinet panels, battery plate, building decorative materials, auto parts, silencing plate, lamps, kitchen equipment, air conditioners, and other sheet metal processing industries.
Application Range of HARSLE Turret Punch Press
It is widely used in the stamping process of machinery, electrical appliances, meters, screens, hardware, various metal plates, boxes, cabinets, and other industries. It uses a single punching method and nibbling punching method to punch holes and parts of various shapes and sizes. It is especially suitable for stamping a variety of medium and small batches or single-piece plates.
Features of HARSLE Turret Punch Press
SIEMENS CNC special system HARSLE Turret Punch Press
HARSLE turret punch is equipped with a servo motor, faster speed, and higher stability

Mechanical SIEMENS accessary
HARSLE Turret Punch Press Worktable

Ductile iron turret station
With the features of automatic lubrication and minimal wear, use casting integrated type thick turret mold disc.

HARSLE Turret Punch Press Well-known brand accessories
The transmission system, electrical components, and hydraulic components all adopt internationally renowned brands.

HARSLE Good Turret Punching Samples

After Sales Service of CNC Turret Press
1. Warranty period is 12 months after receiving the machine; any quick-wear part is available for free during the guarantee period under proper operation, customers only need to pay for the freight of the replaced new parts.
2. Installation and training service is optional for customers, any client can ask for this service from HARSLE, they should assume the airfare and accommodation for our engineer during the journey.
Why Choose HARSLE?
HARSLE is a professional metalworking machine manufacturer in China for many years, our productions have been sold to over 100 countries in the world!
Reviews
There are no reviews yet.